Ahmet Aytekin


EKONOMİDE KISIR DÖNGÜ

Köşe Yazarımız Ahmet Aytekin Yeni Köşe Yazısıyla Şuhut Postası'nda


Ekonomide kısır döngü  döviz , faiz etrafında dönüyor . Paramız sürekli değer kaybediyor , çarşı pazar  cayır cayır yanıyor , alan da memnun değil , satan da memnun değil . 

Temel gıda ürünleri marketlerde neredeyse karne ile verilecek .Çiftçilerde başta gübre olmak üzere temel girdi  fiyatlarının hızına yetişemiyor.  Yem fiyatlarının çok yükselmesi, buna et ve süt fiyatlarının yerinde sayması  ile  besihaneler tekrar  yine boşalacak . Ette , sütte kriz kapıda.
       İktidar sahipleri beceriksizleri başkalarına atmaya devam ediyorlar . Dış güçler , iç güçler, ekonomik kurtuluş savaşı veriyoruz  gibi abidik gubidik cevap veriyorlar.   20 yıldır kesintisiz  tek başına iktidar olanların bu durumlardan  utanmaları , başını öne eğerek çekip gitmeleri gerekirken , iktidarlarını uzatmak için takla üstüne takla atıyorlar.  Fahiş fiyat yapanlardan hesap soracağız gibi vatandaşın gazını alan boş sözlerle avutmaya çalışıyorlar.
   Bizde ne ekonomistler varmış da haberimiz yeni oldu. “ Aksakal Bin Ali Yıldırım” ABD de enflasyon  % 0 dan % 7 çıktı yani 7 kat arttı , bizde ise % 10 dan % 20 ye çıktı yani 2 kat arttı diyor .  Bizimle resmen  dalga geçiyorlar , eğer  öyle değilse  bizi kimler yönetmiş yıllarca .
    Afyon Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Eroğlu ile görüştüm . İbrahim Bey; “ Bu yıl ortaklarımız hiçbir üründe  sıkıntı çekmeyecek , hazırlıklarımızı yaptık , tohumda , gübrede bağlantılarımızı yapıldı. Vadeli satışta en uzun süreyi biz veriyoruz ,ortaklarımız rahat olsun dedi “ Bugünlerde tek sevindirici haber .
     Şuhut Belediyesi  profesyonel bir  şirket ile anlaşarak başıboş sokak köpekleri toplatmaya başlamıştı , kendilerini hayvansever (?) olarak  tanımlayan  bazıları işin tamamlamasını engellemişler yani şikayet etmişler , bizim işgüzar kurumlar hemen  işbaşı yapmış , şirket fazla iş yapamadan işi bırakmış  gitmiş . Hayvanseverler başıboş aç gezen sokak köpeklerinin sefilliğini görüyorlar mı , görmüyorlar mı bilmem .
   Bu hafta “ Öğretmenler Günü” . Tüm meslektaşlarımın gününü kutlarım . 24 Kasımda  yine öğretmenlere aslansınız , kaplansınız denilecek . Halbuki ; Atanmayan öğretmenlerin durumu .Düşünün bir okulda ;  kadrolu öğretmen , sözleşmeli öğretmen , ücretli öğretmen gibi aynı işi yapan , aynı dersi veren , aynı okuldan mezun olan  ,fakat  aynı özlük haklarına sahip olmayanların durumu ne olacak. Bunlara çözüm bulmalıyız  . Yargılanma süreci sonuçlandığı halde KHK ile ihraç edilen , görevine döndürülmeyen öğretmenler ne olacak ? 
   Zamlardan , doğal afetlerden , salgın hastalıklardan uzak bol ve bereketli kazançlar dilerim.

​​​​​​