Ahmet Aytekin


ÇİFTÇİNİN 2021 den BEKLENTİLERİ

ÇİFTÇİNİN 2021 den BEKLENTİLERİ


Her ne kadar Tarım Bakanı  şöyle iyiyiz , böyle şahaneyiz dese de  , tarım ve hayvancılık yapanların köklü sorunları hala çözüm bekliyor. Temel sorunlar ;

1- Üretim planlaması yapılmalı , bu ne demek ; böyle bir plan yapılmış olsa hiçbir ürünün afaki bir fazlalığı veya eksikliği olmaz . Çiftçi hangi ürünü ne kadar ekeceğini bilecek , herkes kafasına göre ekim yapamayacak. Destekleme primleri de ona ayarlanacak. Her yıl para  etmeyen ,çöpe atılan patates , soğan , salatalık vb tarım ürünleri olmayacak.

2- Üretici ile tüketici arasındaki zinciri  en kısa yoldan yapılmalı , tarlada 1.00 tl , tezgahta 5.00 tl nin önü kesilmeli . Buna yerel yönetimler destek olmalıdır, tanzim satış yerleri olmalıdır , daha doğrusu destek olunmalıdır.

3- Kooperatifler  ticari kuruluş gibi çalışıyor.  Piyasada denge olmalıdır, sadece ürün satma çabaları var , ortaklarının ürününü alma konusunda çekimser davranıyorlar. Yani gerçek manada kooperatifçilik yapmalıdır.

4- Çiftçi  odaları , birlikleri görevlerini yapmıyorlar . Buradaki tılsım şu ; seçilen bir yönetim uzun süre yönetimde kalıyor. Bu sınırlanmalı en fazla 4+4 iki dönemden fazla olmamalı.Seçilen bir yönetim  etliye , sütlüye karışmadan teneşire kadar yönetimde kalabilir. Bunun formülü iktidarla iyi geçinmek . Neden eleştiriyoruz ; Çiftçi ile ilgili hiçbir karar aşamasında yoklar veya sessizce oturuyorlar. Yani devekuşu 

5- Çiftçinin bir diğer sıkıntısı ise çalışacak eleman sıkıntısı . Çiftçilerin yaş ortalaması 50 nin üzerinde . Gençler sigortalı bir işim olun diye şehre göçüyor. Haklı mı , haklı. Kırsaldaki gençler evlenemiyor . Neden ,algı şu;  aç durayım , açık durayım rahat edeyim . Tembelliğin prim yaptığı algıyı yıkmamız gerekir. Tarımda çalışanların SGK primleri devlet üstlenecek veya  destek sağlayacak , başka yolu yok. 

6- Her yıl bütçeye çiftçiye destek için para ayırır. 2020 de 22 milyar , 2021 de 22 tl , nerede enflasyon kaybı ?  2006 yılında bu iktidar tarafından çıkarılan kanunla GSMH nin %1 den az olamaz dediği halde hiç bu oranda destek vermedi ,kanuna uyulsa  destek 53 milyar olması gerekir.

Haftaya devam edeceğiz.

Salgın hastalıklardan , doğal afetlerden uzak bol bereketli kazançlar dilerim.