Bayram Demir admin


ÇAMUR AT İZİ KALSIN

Memleketine Aşık Bayram Demir'in Kaleminden


Değerli gönül dostlarım, insanlar arasında eskiden beri süre gelen bir kötü alışkanlık vardır. Bu kötü alışkanlık, adı da üstünde olduğu gibi kötü niyetli kişilerin, dürüst olmayan kişilerin başvurduğu bir yoldur. Halk arasında söylenen, atasözleri kapsamında anılan ve bu yola ait cuk diye oturan söz ; ÇAMUR AT İZİ KALSIN sözüdür.
Bu sözün anlamı, birine kuru iftira atarak ve haksız yere suçlayarak o kişiyi lekeleme yoluna başvurulmasıdır. Aslı astarı olmayan, mesnetsiz, belgesiz savlarda bulunarak kişiye kulp takma yoluna gitmek ve o kişiyi olduğu gibi değil de yalan-dolan-iftira içeren sözlerle değişik şekilde anlatarak kötülemek, itibarsızlaştırma yoluna başvurmaktır.    
 
        *Kıymetli dostlarım, Allah’tan korkan, kuldan utanan, dürüst ve vicdanlı-ahlaklı bir insan kesinlikle bu yola başvurmaz. Yani işkembeden çamur atarak, düzgün-lekesiz bir insanı itibarsızlaştırmak için ona kara çalmaz, arkadan konuşmaz. Varsa kafasına takılan bir şey o kişinin direk yüzüne söyler ve alır cevabını.
*Bu “ÇAMUR AT İZİ KALSIN” yoluna başvuranlar kimler mi ?
-Genellikle hırsına yenilenler,
-Ahlak düşkünleri,
-Aynaya bakınca kendisini görenler,
-Elleri ve vicdanları kirli olanlar,
-Allah korkusu olmayan ve inanmayanlar,
-Kendisinde her halt olanlar,
-Her suçu işleyip bir de pişkin-pişkin sırıtan yüzsüzler,
-Irz, namus düşkünü pislikler,
-Hırsız, hayırsız düzenbazlar,
-Eli ile koymadığını alanlar,
-Gözü ile görmediğini söyleyenler,
-Uzanamadığı ciğere mundar diyenlerdir,,, bu “ÇAMUR AT İZİ KALSIN” yoluna başvuranlar...
 
         *Saygı değer dostlarım, yalan-dolan ve kuru iftira ile birini suçlarken önce inandığı Yüce Yaradan'ın manevi baskısını, sonra belgesiz ve işkembeden attığı sözlerinin gerçek dışı-yalan olduğu mutlaka bir gün ortaya çıkınca, toplumda başının önüne eğileceğinin bilinciyle bu yola başvurmalıdırlar. Kötü sözün, kötü ve fesat-kindar düşüncenin mutlaka dönüp dolaşıp sahibini bulacağı kesinlikle unutulmamalıdır.
Dinimizde dedikodu-gıybet yapmak günahtır. Hele hele önünü-arkasını düşünmeden günahsız ve suçsuz birini konuşmak, laf olsun-torba dolsun diye ortaya yalandan laf atmak, kendisinin bile inanmadığı şeyleri ulu-orta konuşmak gerçekten yakışık almayan bir huydur.
Yukarıda madde madde saydığımız kişiler bunu huy edinmişlerdir. Onlar için, varsa yoksa kendi çıkar ve menfaatlerini düşünerek hareket etme, kendisinin işlediği suçları örtebilmek ve saltanatını sürdürebilmek adına bu yola başvurma telaşıdır. Ama, bu tür kötü kişiler ve yardakçıları hep kazdıkları kuyuya kendileri düşerler. Attıkları çamur kesinlikle kendilerine bulaşır, o kişilerin bataklığı olur ve yine o bataklıkta çürümüş-kokuşmuş iftiralarında boğulurlar. Eninde sonunda hep iyiler-doğrular-dürüstler kazanır, kazanmalıdır da.
Ne ekersen elinle, o gelir seninle...Aşk ile
Bayram DEMİR
08 Haziran 2021