Ahmet Aytekin


AFYON PANCAR KOOPERATİFİ GENEL KURULUNDAN ….

AFYON PANCAR KOOPERATİFİ GENEL KURULUNDAN ….


Afyon Pankonun  41. Genel Kurulu yapıldı. Üç gurubun yarıştığı seçimde  mevcut yönetim  İbrahim Eroğlu takviyesi ile seçimi açık ara kazandı , denetleme kurulu yenilendi. 

 

Seçime katılım , ilgi ,hayli  yüksekti. Ortaklar çok sakin  kargaşa ve gerginlik göstermeden genel kurulu takip etti.  Demokratik olgunluk üst düzeydeydi.

- Pankonun yeni yeri kooperatif için çok uygun , güzel  olmuş , genel kurulda burada yapıldı. Emeği geçenlere teşekkürler.

- Adaylar konuşmalarında birbirlerine nezaketli olmaya çalıştı. Bu da rahat bir ortam sağladı.

- Divan başkanları  genel merkezden geliyor , genel kurulları hemen oldu bittiye getirmeye çalışıyorlar , biran evvel  jet hızıyla bitirmeğe çalışıyorlar.Belki kargaşa olmasın diye böyle yapıyorlar ama faaliyetlerin de sorgulanması gerekmez mi ?  4.000 ortağın katıldığı genel kurulda ortaklar adına tek söz alan  bendim , onu da  zor aldık , halbuki  söz almak isteyen , sorunlarını anlatmak isteyen çok kişi vardı , ama ortam sağlanmıyor . 

- Genel kurulda söz alarak ; Gübre , tohum , kooperatifin görevini eksik yaptığını , ortakların ürettiği ürünlerle ilgilenmediğini , sadece satış yaparak kooperatifçilik olmayacağını  ,yapması gerekenleri anlattık , bunların takipçisi olacağımızı söyledik. 

- 2020yılı faaliyet raporunda  kar olarak 12.346.000 tl kar görünüyor , bunun da 6.800.000 tl si gider görünüyor.  Bununda  3.925.000 tl si çalışanlara , 2.875.000 tl si Kooperatifin genel yönetim ve büro hizmetleri için harcanmış, bunun içinde yönetim ve denetleme huzur hakları da var .Bu hayli yüksek bir harcama olarak dikkat çekiyor. Aman dikkat , kooperatifin parasını yanlış yerlere kullanmayın .

- Yeni seçilen yönetimin vaatleri arasında  Yem Fabrikası yapacağız dendi . Bence gereksiz bir yatırım , Türkiye adeta  yem fabrikası mezarlığı gibi , özel sektörle rekabet edemezsiniz boşuna bir yatırım , yazık olur. Onun yerine başka yatırımlar tartışılmalı .

- Faaliyet raporuna göre en çok satılan ürünler gübre ,tohum ve yem .

- Kooperatifin satış mağazaları arasında , her zaman olduğu gibi en çok satış Şuhut Mağazasının  2020 yılında ŞUHUT  26.740.000 tl satış yapmış ,  2. İhsaniye 19.689.000 tl

- 3. Emirdağ 15.066.000 tl .

- Satış karlılığında yine ŞUHUT  Mağazası   3.349.000 TL 2. İhsaniye 2.360.000 tl 3. Emirdağ 2.325.000 tl 

- Yeni seçilen yönetime başarılar dileriz , Şuhut Anayurt gazetesi olarak iyi yaptıkları her icraatı destekleyeceğiz , yanlış yaptıkları ve yapmadıklarını da ifşa edeceğiz .

Salgın hastalıklardan ve doğal afetlerden uzak , bol ve bereketli kazançlar dilerim.